Logo Gmina Szczekociny

Stanisław Adamczyk

Stanisław Adamczyk syn Józefa urodził się w 1927 r. w Dąbrowie Górniczej w rodzinie o dużych tradycjach patriotycznych. Jego ojciec brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. m.in. w obronie twierdzy Przemyśl.

Pochodził z rodziny wielodzietnej, najpierw uczęszczał do „ochronki” na Zarzeczu (dziś siedziba Biblioteki Miejskiej), następnie do szkoły podstawowej w „bursie” naprzeciwko ich domu rodzinnego na ul. Cmentarnej i szkoły podstawowej na ul. Lelowskiej.

Po wybuchu wojny w 1939 r. uczęszczał na tajne komplety nauczania, jego nauczycielem był Szyndler ,żołnierz z placówki Armii Krajowej w Szczekocinach. Terminował też w zakładzie ślusarskim Władysława Kopcia na „Zarzeczu”.

Jako kilkunastoletni chłopak przenosił komunikaty i meldunki z placówki A.K m.in. do Krakowa. Wraz z kolegami wykonywał prace ślusarskie przy budowie przez Niemców tzw. okopów, do dziś zachowanych fragmentów w lesie Gąszcze.

Po wojnie pracował okresowo w fabryce włókienniczej w Dzierżoniowie. Po wyjeździe w 1947 r. z Polski przebywa z innymi Polakami w obozie dla uchodźców politycznych we Frankfurcie nad Menem. W 1948 r. wyjeżdża do Belgii i zatrudnia się w kopalni  12 km od Liege. Podpisany kontrakt próbny na 2 lata przedłużył się do 30 lat jego pracy w kopalni, gdzie był m.in. ratownikiem a prawie 20 lat sztygarem.Za wieloletnią pracę w kopalni odznaczony i wyróżniony: ma dyplom od króla Belgii za ratownictwo górnicze, ma też podziękowanie od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego za działalność w podtrzymywaniu kontaktów belgijsko- polskich. Pracuje do dziś w kilku stowarzyszeniach na rzecz Polski i swoich rodzinnych Szczekocin. Towarzystwo Belgijsko-Polskie Flero- Kłodzko(miasta partnerskie)po powodzi w kraju w 1997 r. udzieliło dużej pomocy w remoncie tamtejszej szkoły.Za zasługi dla miasta Kłodzka Pan Stanisław Adamczyk otrzymał honorowe obywatelstwo w 1999 r. Ma też honorowe obywatelstwo miejscowości Flero w Belgii, gdzie mieszka do dziś z rodziną

Wraz z kilkunastoma członkami Belgijsko-Polskiego Związku pomagają w leczeniu głównie dzieci niepełnosprawnych w Polsce.

Jego pomoc i wspieranie różnych inicjatyw obywatelskich dotyczy dziś Kłodzka, Praszki, Sycowa k/Poznania.

Pan Stanisław Adamczyk nie zapomina o swoich rodzinnych Szczekocinach. Pomaga od wielu lat miejscowej straży pożarnej, w czasie wojny uczył się gry na instrumencie w orkiestrze szczekocińskiej. Ostatnio wspiera też dotacją wydanie książek przez Towarzystwo Kulturalne im. T. Kościuszki w Szczekocinach.

Jak wspomina gdy zbliża się rocznica bitwy T .Kościuszki pod Szczekocinami coraz bardziej odczuwa potrzebę przyjazdu z Belgii do rodzinnych Szczekocin.

Młodzi i dorośli mieszkańcy Szczekocin mogą co roku obserwować Pana Stanisława Adamczyka składającego wieniec obok pomnika T. Kościuszki na Rynku w Szczekocinach podczas rocznicowych uroczystości kościuszkowskich.

Przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Szczekocin Panu Stanisławowi Adamczykowi było świadectwem uznania zasług znakomitego rodaka dla społeczności Szczekocin.

Burmistrz Miasta

<p>mgr inż. Krzysztof Dobrzyniewicz</p>

mgr inż. Krzysztof Dobrzyniewicz

Przyjęcia interesantów:

- w każdą środę od 9:00 do 12:00

Urząd Miasta i Gminy Szczekociny

ul. Senatorska 2
42-445 Szczekociny
tel.: 34 355 70 50
fax: 34 355 71 65
e-mail: umig@szczekociny.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2017
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.