Logo Gmina Szczekociny

Ks. Stanisław Pytlawski

Ksiądz kanonik Stanisław Pytlawski urodził się 26 listopada 1915 roku w Szczekocinach. Rodzina Pytlawskich była powszechnie znana w mieście i okolicy. Dwóch braci ojca Roman i Piotr byli księżmi. Ojciec Jan był cenionym stolarzem wyrabiającym na zamówienie meble dębowe, z których solidności słynął na okolicę. Matka / z domu Stypka / prowadziła dom i zajmowała się małym gospodarstwem rolnym. Ksiądz kanonik był najstarszym z pięciorga rodzeństwa. Dobrze postępować, uczyć się pilnie, być uczciwym – to zasady wyniesione z domu rodzinnego, które były drogowskazem przez całe życie.

W szkole powszechnej w wieku 9 lat wstępuje do drużyny harcerskiej założonej przez druha Józefa Brzezińskiego; składa przyrzeczenie i otrzymuje krzyż harcerski. Prawo harcerskie, które poznawał na zbiórkach harcerskich nauczyło Go życia bez papierosów i bez alkoholu.

Po ukończeniu szóstej klasy szkoły powszechnej zdaje egzaminy i rozpoczyna naukę w Gimnazjum Koedukacyjnym w Szczekocinach, a po jego zamknięciu kontynuuje naukę w Gimnazjum Biskupim w Wieluniu, gdzie stryj Roman był proboszczem.

W maju 1934r. po zdaniu matury wstępuje do Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Podczas studiów, jak wspomina, nigdy nie miał kłopotów z nauką i nie doświadczył co to znaczy nie zdać egzaminu. Wszystkie egzaminy zdawał z oceną co najmniej dobrą i z wizą dziekańską.

12 maja 1940r. otrzymuje święcenia prezbiteriatu i nominację na wikariusza parafii Czajków k/Wielunia, gdzie proboszczem był stryj i ojciec chrzestny ks. Roman Pytlawski /zamordowany 20.V1.942r. w Dachau/. Bogdanów, Łysiny k/Koniecpola, Czeladź, to kolejne wikariaty wypełnione pracą duszpasterską, katechezą i posługą chorym.

W październiku 1945r. otrzymuje nominację na pierwsze probostwo do parafii Kamień –Wyczerpy w Częstochowie. Borzykowa k/Koniecpola, Konopiska, to kolejne probostwa w których praca duszpasterska księdza Stanisława Pytlawskiego znalazła uznanie i wdzięczność parafian. 

          Mimo, że ksiądz kanonik wyjechał ze Szczekocin mając 13 lat ciągle do nich wracał fizycznie i duchowo. Z wypowiedzi księdza Stanisława „zawsze kochałem Szczekociny, kocham ludzi tam mieszkających i zawsze cieszyłem się z dobrych wieści płynących z miejsca mojego dzieciństwa”. Bogate w przesłania homilie tylekroć głoszone podczas odpustów parafialnych Św. Bartłomieja i przy innych uroczystościach, pożegnalne mowy pogrzebowe niejednokrotnie wzruszały i głęboko zapadały w serce i pamięć. Zawsze czuł się emocjonalnie związany ze Szczekocinami. W Diecezji Częstochowskiej dał się poznać jako wspaniały ksiądz, nie zmęczony rekolekcjonista, mówca pięknego słowa, bibliofil, człowiek-kapłan o wielkiej osobowości. Serdeczny przyjaciel księdza kanonika Tadeusza Jarmundowicza. Mimo sędziwego wieku sprawy naszego miasta i jego rozwoju, społeczeństwa były dla Niego bardzo ważne. Przebywając w Domu Księży Emerytów w Częstochowie utrzymywał stałą więź z naszym środowiskiem oraz z jego mieszkańcami. Postawa, zasady i droga życiowa księdza kanonika Stanisława Pytlawskiego może być wzorem postępowania dla młodzieży i społeczeństwa Szczekocin.

          Ks. kanonik Stanisław Pytlawski zmarł 15 stycznia 2010r. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Konopiskach.

Burmistrz Miasta

<p>mgr inż. Krzysztof Dobrzyniewicz</p>

mgr inż. Krzysztof Dobrzyniewicz

Przyjęcia interesantów:

- w każdą środę od 9:00 do 12:00

Urząd Miasta i Gminy Szczekociny

ul. Senatorska 2
42-445 Szczekociny
tel.: 34 355 70 50
fax: 34 355 71 65
e-mail: umig@szczekociny.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2017
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.