dzisiaj jest: 29 marca 2015. imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
 
Aktualności
Zaproszenie na spotkanie "Początki i dzieje kościoła w Szczekocinach"

Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach oraz Stowarzyszenie Miłośników Szczekocin i Okolic zapraszają na spotkanie "Początki i dzieje kościoła w Szczekocinach"

III EDYCJA GMINNEGO KONKURSU OGRODOWEGO ZA NAMI…

Już po raz trzeci Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach zorganizowała konkurs fotograficzny na „Najpiękniejszy ogród w naszej Gminie”. Głównym celem konkursu jest zachęta do dbania o poprawę estetyki własnej zabudowy, gdyż piękne i zadbane ogrody, z różnorodną zielenią przydomową i balkonową w postaci kwiatów, krzewów i drzew oraz innych elementów dekoracyjnych, nie tylko nadają swoisty mikroklimat, ale też pozwalają lepiej zrozumieć naturę. Patronat nad konkursem objął Burmistrz MiG Szczekociny- Krzysztof Dobrzyniewicz. Po wnikliwym obejrzeniu wszystkich nadesłanych fotografii, komisja konkursowa w składzie- Agnieszka Pasierbińska, Andrzej Kopeć, Jerzy Stecz, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Dwie równorzędne I nagrody:

- Grażyna Bajor (Szczekociny)

- Małgorzata Wata (Szczekociny)

III nagroda:

- Halina i Józef Kuzia (Goleniowy)

Wyróżnienia:

- Helena i Stanisław Okwiecińscy (Bonowice)

- Helena Sztykiel (Starzyny)

Wyróżnienie Dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej

w Szczekocinach:

- Teresa Bilnicka (Starzyny)

Uroczysty finał konkursu, podczas którego wręczone zostały nagrody, przypadł na sobotę 21-go września. Uświetnił go koncert Kwartetu Smyczkowego „Espressivo” oraz występ Eweliny Włodarskiej. Miło było posłuchać najbardziej znanych i lubianych utworów muzycznych, które stworzyły niesamowitą atmosferę w tym wyjątkowym dniu. Jednak nie tylko doborowa oprawa muzyczna wprawiła wszystkich w dobry nastrój, lecz także świeżość i wdzięk młodziutkich artystek sprawiły, że każdy poczuł delikatny powiew wiosny, mimo zbliżającej się jesieni.

My ze swojej strony serdecznie gratulujemy wszystkim Uczestnikom konkursu, w szczególności tym nagrodzonym i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach, a z pewnością takie będą, gdyż konkurs na „Najpiękniejszy ogród w naszej Gminie” powoli zaczyna się już wpisywać w tradycję naszej lokalnej społeczności.

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce sponsorów, którzy wzbogacili pulę nagród podczas tegorocznej edycji konkursu. Są to:

1. Kwiaciarnia- Jolanta i Artur Pawelcowie, Jadwiga Nowińska

2. Centrum Ogrodowe - Beata i Michał Skrzypkowie

3. Centrum Ogrodowe - Małgorzata i Robert Ostrowscy

4. Księgarnia- Jacek Mazanek

GALERIA ZDJĘĆ:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1422892347924788&set=a.1422889804591709.1073741840.1399527420261281&type=1&theater

class="MsoNormal">

Wakacyjny pociąg do Biblioteki

 

Miejska Biblioteka w Szczekocinach w Programie Rozwoju Bibliotek

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach była uczestnikiem I i II rundy Programu Rozwoju Bibliotek.

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program jest realizowany w ramach szerszej inicjatywy „Global Libraries”; w wybranych krajach Fundacja Gatesów tworzy partnerstwa w celu zapewnienia obywatelom bezpłatnego dostępu do technologii informacyjnych i komunikacyjnych poprzez sieć bibliotek publicznych. Program Rozwoju Bibliotek jest skierowany w Polsce do bibliotek wraz z ich filiami, w gminach i miastach do 20 tysięcy mieszkańców. Program jest realizowany przez utworzoną w 2008 roku przez PAFW Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). 

Nie jest łatwo opisać czteroletni udział w Programie z tego względu, iż działo się w tym okresie bardzo dużo dobrych inicjatyw, zarówno ze strony osób realizujących Program Rozwoju Bibliotek jak i bibliotekarzy w nim uczestniczących.

Gdy w 2009 roku nasza placówka przystąpiła do PRB, uwierzyliśmy w to, że biblioteka może stać się ważnym ośrodkiem aktywności lokalnej a Program spowoduje, że bibliotekarze i użytkownicy biblioteki będą mieli możliwość korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Przeszliśmy jako bibliotekarze cykl szkoleń, podczas których uzyskaliśmy wiedzę prawie z każdej dziedziny życia. Sprawiliśmy, że mieszkańcy postrzegają bibliotekę jako przyjazne i nowoczesne centrum dostępu do wiedzy.

Wiemy doskonale, że biblioteka staje się miejscem otwartym na rozwój intelektualny i miejscem preferującym kreatywność mieszkańców bez względu na wiek.

Jako Biblioteka wiodąca zakwalifikowaliśmy się do grona laureatów II rundy Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka”. Nasz projekt zatytułowany „Bibliotecznym kurierem przez nowoczesne technologie” od stycznia do czerwca 2013 roku zgromadził ponad 180 osób uczestniczących w programie.

Każdy mógł rozwijać swoje pasje i zainteresowania m.in. na warsztatach komputerowych, spotkaniach z literaturą dla dorosłych, spotkaniach na temat nowoczesnych technologii nie tylko w literaturze ale też w każdej dziedzinie życia.

Dzieci rozwijały swoje zdolności podczas plenerowego spotkania z literaturą dziecięcą, wokół malowniczego zespołu pałacowo-parkowego Dembińskich. A wyposażony w ramach projektu edukacyjny kącik dla najmłodszych, cieszy się nieustannie wielką popularnością

W realizację projektu chętnie zaangażowali się nasi partnerzy, m.in. osoby zaprzyjaźnione z biblioteką, wolontariusze, członkowie różnych stowarzyszeń i organizacji, przedstawiciele placówek samorządowych.

W lipcu zakończyliśmy także projekt „Podaj Dalej” realizujący cykl spotkań z bibliotekami partnerskimi. Z relacji spotkań bibliotekarzy wynika kilka istotnych zalet, m.in. wymiana wiedzy i doświadczeń, poznanie bibliotek i walorów turystyczno-krajoznawczych zaprzyjaźnionych miast, wykorzystanie nowoczesnych technologii komputerowych.

Spotkanie podsumowujące udział w Programie Rozwoju Bibliotek odbyło się z udziałem instruktorki Biblioteki Śląskiej Pani Bożeny Szczykały i instruktorki Biblioteki Powiatowej Pani Anny Gawrońskiej oraz władz samorządowych i gości zaproszonych na tę uroczystość.

Było dużo podziękowań, życzeń, miłych wspomnień i słodki tort z logo PRB i napisem: DZIĘKUJEMY. MIEJSKA BIBLIOTEKA W SZCZEKOCINACH 2013

Warto było uczestniczyć w Programie Rozwoju Bibliotek.

 I za to dziękujemy wszystkim Twórcom i Trenerom Programu Rozwoju Bibliotek. Za fachowość w przekazywaniu wiedzy, za środki finansowe przekazane na działania biblioteczne, za bezpłatny sprzęt komputerowy i multimedialny a przede wszystkim za życzliwość i współpracę.

 

Na temat Programu Rozwoju Bibliotek możesz więcej poczytać na stronie http://www.biblioteki.org/


GALERIA ZDJĘĆ: http://szczekociny.pl//galeriav.php?ident=4722&idkat=151 />

Program Rozwoju Biblioteki „Aktywna Biblioteka”

Bibliotecznym Kurierem przez nowoczesne technologie dotarliśmy do finału naszego projektu. Mieszkańcy skorzystali z możliwości twórczego i estetycznego spędzenia czasu wolnego i wzmocnienia relacji pokoleniowej. Otwartość na współpracę ze swoim środowiskiem lokalnym zaowocowała dużą frekwencją. Ponad 180 osób uczestniczyło w spotkaniach organizowanych w ramach konkursu granatowego Aktywna Biblioteka w projekcie pt. Bibliotecznym kurierem przez nowoczesne technologie

W realizację projektu chętnie zaangażowali się nasi partnerzy, m.in. osoby  zaprzyjaźnione z biblioteką , wolontariusze, członkowie różnych stowarzyszeń i organizacji, przedstawiciele placówek samorządowych.

Uczestnicy przyznali, że każde spotkanie w ramach naszego projektu dostarczyło wiedzy i pozwoliło rozwinąć umiejętności. Bibliotekarze z satysfakcją słuchali wypowiedzi osób dorosłych na temat atrakcyjności programowej.

Każdy mógł rozwijać swoje pasje i zainteresowania m.in. na warsztatach komputerowych, spotkaniach z literaturą dla dorosłych i literaturą dziecięcą, plenerowym spotkaniu z literaturą dziecięcą, inscenizacją i malowaniem obrazów wokół malowniczego zespołu pałacowo-parkowego, spotkaniach na temat nowoczesnych technologii nie tylko w literaturze ale też w każdej dziedzinie życia.

W programie znalazł się także konkurs fotograficzny „Album z inspiracją”, którego główną nagrodą był aparat fotograficzny.

Cieszymy się,  uczestnicy naszych spotkań nadal aktywnie chcą spędzać czas w bibliotece a bibliotekarze pozyskali nowych użytkowników i przyjaciół biblioteki.

Spotkania o podobnej tematyce nadal trwają. W każdą środę i piątek odbywają się warsztaty komputerowe które są realizowane przy współpracy z Latarnikiem PCRS. Najmłodsi uczestniczą w zabawach w edukacyjnym kąciku zabaw. Nadal zapraszamy dorosłych i dzieci do czytania „Dzieci-Rodzicom Rodzice Dzieciom” a spotkania z cyklu Literatura i nowoczesne media zaplanowane są aż do końca grudnia 2013 roku. A więc wniosek taki WARTO BYŁO.

I za to dziękujemy wszystkim Trenerom i Twórcom Programu Rozwoju Bibliotek. Za fachowość w przekazywaniu wiedzy, za środki finansowe przekazane na działania biblioteczne, za bezpłatny sprzęt komputerowy i multimedialny a przede wszystkim za życzliwość i współpracę.

Dziękujemy Burmistrzowi Panu Krzysztofowi Dobrzyniewiczowi za przystąpienie do trójstronnej umowy pomiędzy Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Dyrektorem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczekocinach.

Program Rozwoju Bibliotek wspierany jest przez Global Libraries- przedsięwzięcie prowadzone w ramach Światowego Programu Rozwoju Fundacji Billa i Melindy Gates, której partnerem i grantobiorcą w Polsce jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która na ten cel otrzymała grant od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach zakwalifikowała się do PRB jako Biblioteka Wiodąca.

GALERIA ZDJĘĆ:

http://szczekociny.pl//galeriav.php?ident=4699&idkat=150

class="MsoNormal">

Kursy komputerowe…

Warsztaty komputerowe dla dorosłych nadal trwają. Dzięki współpracy z Latarnikiem PCRS, odbywają się kolejne edycje zajęć komputerowych. We wszystkich edycjach, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece wzięło udział już ponad 70 kursantów.


 

 

Zajęcia z Panem Wojciechem Bajorem będą odbywać się również
w okresie wakacyjnym. Zapraszamy do udziału.

 

 

 

 

 

 

 

 

Plenerowe spotkanie z literaturą dziecięcą

Do świata bajek i baśni wokół malowniczego zespołu pałacowo-parkowego zaprosiliśmy dzieci i dorosłych mieszkańców naszej Gminy. Plenerowe czytanie odbyło się z udziałem Burmistrza Szczekocin Pana Krzysztofa Dobrzyniewicza.

Bibliotekarze wraz z Panem Jarosławem Orlińskim, którego zaprosiliśmy do wspólnego czytania dzieciom przygotowali nie mały i zarazem atrakcyjny zbiór książeczek z literatury dziecięcej.

Na dzieci czekało wiele atrakcji. Mogli także wykazać się talentem malarskim i namalować ulubione postacie bajkowe.

Spotkanie zrealizowane w ramach Programu Rozwoju Bibliotek z projektu Aktywna Biblioteka zatytułowanego „Bibliotecznym Kurierem przez nowoczesne technologie”. Program Rozwoju Bibliotek jest przedsięwzięciem prowadzonym w ramach Światowego Programu Rozwoju Fundacji Billa i Melindy Gates, której partnerem i grantobiorcą w Polsce jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

GALERIA ZDJĘĆ:

http://szczekociny.pl//galeriav.php?ident=4490&idkat=143

class="MsoNormal">

Wojewódzki Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w Raciborzu

Dzisiejszy dzień jest świętem ludzi, którzy umiłowali literaturę i przekonują oraz motywują innych do czytania. Książka jest nie zastąpienia i cieszę się, że obecnie panuje moda na czytanie – mówił na początku uroczystości Adam Hajduk, starosta raciborski, jednocześnie życząc wszystkim pracownikom bibliotek radości i satysfakcji z pracy.

Podczas uroczystości Dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. zw.dr hab. Jan Malicki otrzymał listy gratulacyjne od: Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr. Tomasza Makowskiego, Dyrektora Biblioteki Narodowej, Mirosława Lenka, Prezydenta Miasta Raciborza.

Racibórz gościł Dyrektorów, Pracowników Bibliotek i zaproszonych gości z całego województwa śląskiego.

Wojewódzki Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 2013 przygotowany wspólnie przez Bibliotekę Śląską, Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. R. Kincla w Raciborzu odbył się pod patronatem Prezydenta Raciborza i Starosty Raciborskiego. Podczas obchodów na Zamku Piastowskim w Raciborzu zostały wręczone odznaczenia i życzenia.

Uroczystość zakończył koncert muzyki celtyckiej i folkowo-irlandzkiej w wykonaniu raciborskiego zespołu muzycznego.

Odrestaurowany Zamek Piastowski i miła gościnność Raciborzan zachwycał wszystkich gości swoim pięknej i długowieczną tradycją i historią tego miasta.

 

Rok Juliana Tuwima w Bibliotece… czyli lokomotywa w ruch

Rok 2013 oddaje hołd Julianowi Tuwimowi, wybitnemu pisarzowi, wielkiemu poecie, który przez wiele pokoleń kształtował wrażliwość i wyobraźnię wśród najmłodszych.

W naszej Bibliotece w spotkaniach z literaturą dziecięcą od maja do czerwca uczestniczyło ponad 160-cioro dzieci. Zaprosiliśmy do Biblioteki wielu gości. A byli to: Pan konduktor pociągu „Intercity”, Pan weterynarz ze swoim pupilem Dianą, starsi Czytelnicy naszej Biblioteki, miłośnicy poezji Juliana Tuwima. Do czytania włączyły się również bibliotekarki Miejskiej Biblioteki i Fili Bibliotecznych.

Nasi mali goście, czyli przedszkolaki z Przedszkola nr 1 w Szczekocinach wysłuchali znane i lubiane utwory, niekiedy nawet wczuwali się w role znanych postaci z wierszy Juliana Tuwima.

Podczas spotkań nie mogło zabraknąć także wspólnych zabaw edukacyjnych i ciekawych pytań skierowanych do naszych gości.

GALERIA ZDJĘĆ:

http://szczekociny.pl//galeriav.php?ident=4662&idkat=149

class="MsoNormal">

VI Powiatowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w Porębie

Gospodarzem Powiatowego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 2013 była Miejska Biblioteka w Porębie.

List gratulacyjny w imieniu prof. Jana Malickiego odczytała Pani Bożena Szczykała , instruktor- metodyk Biblioteki Śląskiej. Życzenia i gratulacje dla Dyrektorów i Pracowników Bibliotek powiatu zawierciańskiego złożyli: Dyrektor MBP w Porębie Michał Neszczyński, Marek Śliwa-Burmistrz Miasta, Ryszard Mach-Prezydent Zawiercia, Gabriel Zieliński-Przewodniczący Rady Miasta.

Dyrektorzy Bibliotek z rąk Michała Neszczyńskiego otrzymali okolicznościowe statuetki.

Uroczystość zakończyli młodzi artyści z MOK w Porębie pod kierownictwem Karola Hadrycha.

Nie zabrakło także wyrazów uznania za organizację obchodów Powiatowego Dnia Bibliotekarza i życzeń ze strony bibliotekarzy.

 

Bajkowy Dzień Dziecka w Bibliotece

"Bajkowy Dzień Dziecka w Bibliotece" Pod takim hasłem odbyło się spotkanie literacko - plastyczne w Filii Bibliotecznej w Starzynach. Przybyłe dzieci rysowały postacie z wcześniej przeczytanych bajek oraz korzystały z internetu. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.   

 

Projekt „Podaj Dalej”

Kolejne spotkania z Bibliotekami Partnerskimi w ramach projektu „Podaj Dalej” miały charakter informacyjny. Bibliotekarze z Ogrodzieńca, Żarek, Toszka i Szczekocin a także instruktorka z Biblioteki Powiatowej pani Anna Gawrońska, prezentowali przedsięwzięcia realizowane w swoich bibliotekach przy pomocy nowoczesnych technologii. Pod kierunkiem zaproszonego na to spotkanie informatyka tworzyli prezentacje multimedialne za pomocą programu „Prezi”. Spotkanie miało na celu popularyzowanie metod pracy ze szczególnym uwzględnieniem różnorodnych programów komputerowych i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Ważne było też sprawdzenie przydatności komunikatorów internetowych, które będą wykorzystane w spotkaniach wirtualnych z bibliotekami partnerskimi.

GALERIA:

http://szczekociny.pl//galeriav.php?ident=4385&idkat=138

class="MsoNormal">

Gminny konkurs recytatorski „Poezja Karola Wojtyły- Jana Pawła II”

Już po raz kolejny uczniowie ze szkół gminy Szczekociny spotkali się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Rokitnie, aby jak co roku wziąć udział w konkursie recytatorskim „Poezja Karola Wojtyły- Jana Pawła II”, organizowanym przez MGBP- Filię nr 2 w Rokitnie, przy współpracy ze szkołą. W zmaganiach wzięło udział 21 uczestników, wyłonionych wcześniej w eliminacjach szkolnych. Każdy przygotował jeden dowolny utwór poetycki autorstwa papieża. Komisja konkursowa w składzie – pani Joanna Bożek, pan Tadeusz Strzelec i pan Andrzej Kopeć- brała pod uwagę interpretację utworu, opanowanie pamięciowe tekstu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a ci najlepsi- dodatkowo nagrody książkowe, ufundowane przez Dyrektora MGBP w Szczekocinach. Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych – dla uczniów gimnazjum oraz szkół podstawowych. Wyniki prezentują się następująco:

szkoła podstawowa:

I miejsce- Szymon Moś

II miejsce- Karolina Kaleta, Weronika Nowicka

III miejsce- Oliwia Zasada

gimnazjum:

I miejsce- Anna Domańska

II miejsce- Nikodem Otczyk

III miejsce- Angelina Kaczmarczyk

Specjalne wyróżnienie jury postanowiło przyznać Nikol Rams.


Wszyscy uczestnicy konkursu doskonalili
swoje umiejętności recytatorskie pod okiem nauczycieli, przygotowujących ich do
występu. Pedagodzy, którzy przyczynili się do popularyzacji trudnej poezji Ojca
Świętego wśród dzieci i młodzieży a także pomogli w wyborze tekstów, otrzymali
podziękowania z rąk Anny Adamus- pracownicy Biblioteki. Celem konkursu było nie
tylko uczczenie sylwetki Błogosławionego Papieża, ale także kształtowanie
właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży oraz kontynuowanie wzajemnej
integracji Placówek. Tegoroczny konkurs, dostarczając niecodziennych wzruszeń i
przeżyć okazał się być wyjątkowym spotkaniem z człowiekiem, „który uczynił
świat swoją parafią”.
ALBUM Z INSPIRACJĄ –LITERATURA- MEDIA

22 maja 2013 r. w Miejskiej Bibliotece odbyło się spotkanie z cyklu „Literatura i media”

 Podczas spotkania wręczone zostały nagrody rzeczowe laureatom konkursu fotograficznego pt.„Album z inspiracją”.

Konkurs  realizowany  przy wsparciu finansowym Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach projektu Programu Rozwoju Bibliotek –„Bibliotecznym Kurierem przez nowoczesne technologie”

Główną nagrodę w tym konkursie, czyli  fotograficzny aparat cyfrowy otrzymał Pan Wiesław Żwirkowski. Gratulujemy.

O swojej twórczości i dorobku pisarskim opowiedział nam Pan Ryszard Gębuś - lokalny poeta.

W jego dorobku pojawiły się m.in. takie pozycje wydawnicze jak: Tańce z myślami, Sny sowy, Wzrok odzyskany, Fraszki.

Spotkanie zostało zakończone prezentacją multimedialną pt. Chwilami życie bywa znośne- czyli przewrotny portret Wisławy Szymborskiej.

GALERIA:

http://szczekociny.pl//galeriav.php?ident=4368&idkat=137

class="MsoNormal">

„CZYTAM, MALUJĘ, KLIKAM

Spotkania czytelniczo-edukacyjne są pełne inwencji i dużej pomysłowości wśród dzieci spędzających czas wolny w Filii Bibliotecznej nr 2 w Goleniowach. Nie brakuje tam młodych czytelników swobodnie szperających po półkach, siedzących przy stolikach z przyborami do malowania czy też korzystających z bezpiecznego Internetu. Każdy znajduje coś dla siebie.

GALERIA: http://szczekociny.pl//galeriav.php?ident=4347&idkat=136 />

Najpiękniejszy ogród w naszej gminie

  REGULAMIN KONKURSU

CZYTAMY DZIECIOM

Czytanie dziecku jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek:

Zadbajmy o to by codzienne głośne czytanie stało się priorytetem w domu, przedszkolu, szkole, bibliotece.

Jeśli chcesz żyć w kraju mądrych, uczciwych i kulturalnych ludzi zainspiruj i zachęć innych do czytania.

I TY TAKŻE WŁĄCZ SIĘ DO KAMPANII „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

Czytamy w przedszkolu

Książka w życiu przedszkolaka jest bogactwem pełnym tajemnic, przygód, słońca i fantazji. O tym przekonali się bibliotekarze zaproszeni do czytania w Przedszkolu nr 1 w Szczekocinach. Wystarczyło tylko otworzyć książkę i zaraz ukazało się zainteresowanie wśród dzieci.

Czytamy w bibliotece

Nasza Biblioteka to idealne miejsce nie tylko dla dorosłego czytelnika, który pragnie zaspokoić swoje czytelniczo- edukacyjne potrzeby, ale także dla dziecka. Oprócz dobrze zaopatrzonego dziecięcego księgozbioru posiadamy przytulny kącik do zabawy, w którym najmłodsi użytkownicy Biblioteki mogą korzystać z zabawek, grać w gry dostosowane do ich wieku, czy też posiedzieć na ulubionym fotelu- pluszaku, postaci z bajki. Ostatnio gościliśmy uczniów ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Szczekocinach. Przybyli do nas wraz z paniami- opiekunkami i po zwiedzeniu całego pomieszczenia z zapałem udali się do kącika z zabawkami edukacyjnymi. Zaproszonym gościem był pan Tadeusz Strzelec- mieszkaniec Szczekocin, wieloletni czytelnik i miłośnik książek, który przeczytał kilka bajek, wprowadzając dzieci w magiczny świat wyobraźni. Istotnym elementem spotkania okazał się występ Mateusza Malusa, który tak pięknie wyrecytował wierszyk o Stefku- Burczymusze, że pani dyrektor Biblioteki postanowiła wręczyć mu za to specjalną nagrodę książkową. Wszyscy zaś otrzymali słodkie upominki, a także pamiątkowe zdjęcia z wizyty u nas z zaproszeniem na kolejne i zachętą do korzystania z naszej oferty. Na koniec każdy mógł jeszcze odbić sobie na kartce i zabrać do domu pieczątkę biblioteczną na znak tego, że jest już pełnoprawnym użytkownikiem naszej Biblioteki.

 

Historia Szczekocin początku XIX wieku i działalność Adama Nielepca, burmistrza Szczekocin

Miejska Biblioteka przy współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Historii Szczekocin i Okolic zorganizowała spotkanie historyczne z wykładem i prezentacją archiwalnych dokumentów XIX wiecznych, które dostarczyło wiele informacji na temat dziejów Szczekocin a szczególnie na temat postaci Adama Nielepca, sprawującego urząd burmistrza w latach 1821-1833, jego kariery urzędniczej i działań administracyjnych w tym okresie.

Wykład dotyczący tej tematyki przedstawił dr Lech Frączek- historyk, poszukiwacz dokumentów archiwalnych, autor dysertacji doktorskiej pt. „Ludność parafii szczekocińskiej w latach 1808-1914 w świetle ksiąg metrykalnych.

Zwiastun ukazujący prezentację książki albumowej „Ocalić od zapomnienia” omówił i zaprezentował Andrzej Orliński współautor książki, miłośnik i pasjonat historii Szczekocin.

Program spotkania obejmował również koncert muzyki współczesnej w wykonaniu Urszuli Dudzic i Magdaleny Pałki.

Podczas prezentacji multimedialnej, uczestnicy spotkania mogli również prześledzić program „Polska Cyfrowa Równych Szans”. Obejrzeć relację z  udziału społeczności lokalnej w bezpłatnych zajęciach z obsługi komputera i internetu, odbywających się w naszej bibliotece. Lokalny program działania Klikać każdy może…kochany Seniorze… prowadzony jest przez Wojciecha Bajora –Latarnika PCRS.

Spotkanie zakończone zostało otwartym zebraniem członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin i Okolic, które otworzył Marek Gradoń, prezes Stowarzyszenia i koordynator projektu związanego z wydaniem książki albumowej o Szczekocinach.


GALERIA ZDJĘĆ:

http://szczekociny.pl//galeriav.php?ident=4621&idkat=147

style="margin: 0cm 0cm 10pt;" class="MsoNormal">

 

Historia i współczesność Szczekocin

Spotkanie historyczne dotyczące Szczekocin na przestrzeni wieków odbyło się z udziałem Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki. Zaprezentowano dorobek pisarski Towarzystwa a w szczególności książkę „Historia i współczesność Szczekocin”. Przedstawiono także publikację „Śladami powstańców styczniowych w Szczekocinach, autorstwa Czesława Orlińskiego, która ukazała się w książce „Powiat Zawierciański w Powstaniu Styczniowym”. Prezes Towarzystwa i współautor wielu publikacji książkowych o tematyce regionalnej przybliżył fakty i wydarzenia historyczne naszego miasta. O swoim przodku, powstańcu ze Szczekocin i pamiątkach z okresu powstania styczniowego opowiedziały zaproszone na to spotkanie Alfreda Sadowska z domu Mrożek i Mirosława Nowacka.

Na temat dwudziestoletniej działalności Prezesa i Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki wypowiedziała się Iwona Lisowska, członkini Towarzystwa a przede wszystkim miłośniczka historii i tradycji lokalnej.

Publiczność mogła także obejrzeć wystawę publikacji, dokumentów i pamiątek związanych z Towarzystwem oraz uczestniczyć w panelu dyskusyjnym dotyczącym tradycji kościuszkowskich.

Spotkaniu towarzyszył występ młodych talentów muzycznych: Pauliny Stempień i Karola Stachury.


GALERIA ZDJĘĆ:

http://szczekociny.pl//galeriav.php?ident=4636&idkat=148

class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 10pt;">

Lekcja biblioteczna

Rok 2013 jest Rokiem Juliana Tuwima. W jaki sposób uczcić tego wspaniałego poetę? Oczywiście wybrać się z nim w podróż i powoli poznawać coraz to nowe przestrzenie jego twórczości. W Filii nr 4 w Goleniowach odbyła się lekcja biblioteczna dla najmłodszych. Na spotkanie z literaturą dziecięcą zaprosiliśmy Ewę Wronę lokalną pasjonatkę i miłośniczkę poezji. Dzieci z ciekawością i uśmiechem na twarzy słuchały utworów Juliana Tuwima czytanych przez panią Ewę. Największym powodzeniem cieszyły się jak zwykle: PanTrąbalski, Bambino, Samochwała, Pan Holary, Lokomotywa, Rzepka, Warzywa.

Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych… arkana warsztatów komputerowych

Tegorocznym ogólnopolskim hasłem Dni Bibliotek jest: Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych.

Sentencja wskazująca ku nowoczesnej bibliotece jako środowiska wspierającego i wyzwalającego kreatywność społeczności lokalnej. Literatura wskazuje, że powinno się to odbywać w zakresie „czterech kamieni węgielnych biblioteki jutra” ( takie sformułowanie znajduje się w dokumentach reformy bibliotek norweskich, która ma zostać wdrożona do 2014r.) Te cztery filary to:

· Dostęp do materiałów w formie fizycznej i cyfrowej;

· Sieciowy dostęp do katalogów bibliotecznych, stron domowych, portali, usług informacyjnych;

· Profesjonalna pomoc dla osób szukających informacji i uczących się- zarówno w bibliotece, jak i w Internecie;

· Inspirujące miejsce do spotkań, przeznaczone do czytania, nauki, uczestnictwa i zdobywania wiedzy.

 

Za szczególnie istotne w obecnej chwili należy uznać kreatywność mieszkańców i ich udział w warsztatach komputerowych odbywających się w naszej bibliotece pod kierunkiem Wojciecha Bajora- Latarnika PCRS. Podczas zajęć stosowane są różne formy pracy m.in. z wykorzystaniem programów multimedialnych, z wykorzystaniem komputerów oraz projektora multimedialnego.

Internet obfituje w różnego rodzaju darmowe programy i aplikacje sieciowe, które mogą być bardzo przydatne, i o tym przekonali się uczestnicy bezpłatnych kursów komputerowych organizowanych w ramach programu Polski Cyfrowej Równych Szans.

Program warsztatów przedstawia się następująco:

· Poszukiwanie informacji w Internecie

· Zakładanie i korzystanie z poczty elektronicznej

· Zakupy przez Internet, planowanie wycieczek i innych atrakcji

· Komunikatory internetowe

· Inne informacje zgodne z potrzebami uczestników

„DAJCIE MI PIÓRO DO RĘKI…” - spotkanie z Ryszardem Gębusiem w Filii nr 2 w Rokitnie

Ryszard Gębuś- obecnie mieszkaniec Szczekocin, autor licznych wierszy, fraszek, ma już na swoim koncie kilka wydanych tomików oraz własne przekłady wydawnictw w języku Esperanto.

BIBLIOTECZNYM KURIEREM PRZEZ NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

30 stycznia 2013 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach gościła  uczestników pierwszego spotkania z cyklu „Bibliotecznym kurierem przez nowoczesne technologie”. Tym samym rozpoczęliśmy projekt realizowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Nasz projekt został nagrodzony w konkursie grantowym „Aktywna Biblioteka”. Program Rozwoju Bibliotek jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Spotkanie, którego treścią było nowoczesne technologie i  literatura stało się polem do porozmawiania o literaturze, nowych mediach i o relacjach, jakie je łączą.

Aby zapewnić  pełny obraz relacji zaprosiliśmy informatyka i pasjonata nowoczesnych technologii pana Wojciecha Bajora oraz lokalnego pisarza, autora książek pana Ryszarda Gębusia.

Uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem, tego co zaprezentował nam pan Wojciech. Mogli obejrzeć i osobiście prześledzić zasoby elektronicznych nośników przekazu.

Mogliśmy usłyszeć o takich pojęciach jak: książka multimedialna, czyli e-book wzbogacony o elementy multimedialne, książka on-line czyli książka internetowa, która jest dostępna przez Internet hiperksiążka, książka wizualna będąca odwzorowaniem książki rękopiśmiennej lub drukowanej.

Wyszukiwanie i odczytywanie tekstów na czytnikach stało się dla wszystkich wielką atrakcją.

No ale co z książką drukowaną na papierze? Swoje zdanie na ten temat wyraził nasz zaproszony pisarz. Okazuje się, że pod wpływem wcześniejszej prezentacji nowych technologii zarówno pan Ryszard jak i publiczność nie ukrywali zainteresowania nowymi mediami.

Rozwinął się ciekawy panel dyskusyjny. Mówiono o tradycyjnych działach literackich i ich przeistoczeniu, które ulegają zmianie za sprawą nowych środków wyrazu i możliwości technicznych.

Zaproponowaliśmy naszym uczestnikom, aby zostali rzecznikami nowoczesnych technologii i zachęcili innych dorosłych do udziału w warsztatach komputerowych organizowanych w bibliotece.

GALERIA ZDJĘĆ: http://www.szczekociny.pl/index.php?dzial=galeria&kat=119&a=108

„BIBLIOTECZNYM KURIEREM PRZEZ NOWOCZESNE TECHNOLOGIE”

  POBIERZ PLAKAT