Ochrona powietrza
Sejmik Województwa Śląskiego w dniu 7 kwietnia 2017 r. podjął uchwałę Nr V/36/1/2017 w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Ta tzw. "uchwała antysmogowa" wprowadziła nowe przepisy, które obowiązują od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa śląskiego.
Zgodnie z nimi od dnia 1 września 2017r. nie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.
Uchwała obowiązuje także wszystkich tych, którzy po 1 września 2017r. planują instalację urządzeń grzewczych. Wedle przyjętych zapisów w takim przypadku muszą być to kotły minimum klasy 5. Założono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości lat użytkowania:
- w przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku.
- ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku.
- użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.
Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.
Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.
Uchwała antysmogowa precyzuje również funkcję kontrolną. Ta spoczywa na barkach marszałka województwa, starosty oraz Burmistrza Miasta i Gminy Szczekociny.
Celem wykonania uchwały powołany został zespół kontrolny wyszkolonych pracowników do przeprowadzania kontroli u mieszkańców.