Logo Gmina Szczekociny

Położenie

Gmina Szczekociny położona jest w północno – wschodniej części powiatu zawierciańskiego, w województwie śląskim, na pograniczu dwóch mezoregionów, tj. Niecki Włoszczowskiej i Progu Lelowskiego, które wchodzą w skład Wyżyny Środkowo – Małopolskiej.

 Jest ona jedną z dziesięciu gmin powiatu zawierciańskiego. Gmina Szczekociny znajduje się na styku trzech województw śląskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. 


Powiat zawierciański

Szczekociny posiadają dogodne położenie komunikacyjne. Przez miasto i gminę biegnie droga krajowa Kielce – Katowice oraz Kielce – Częstochowa.

    Powierzchnia gminy wynosi 13 609 ha.

      Gmina Szczekociny jest jednostką samorządową, obejmującą swym zasięgiem miasto Szczekociny oraz 18 sołectw: Bonowice, Brzostek, Bógdał, Chałupki, Drużynowa, Goleniowy, Grabiec, Gustawów – Małachów, Ołudza, Przyłęk, Rędziny, Rokitno, Siedliska, Starzyny, Szyszki. Tęgobórz, Wólka Ołudzka, Wólka Starzyńska. 

Gmina Szczekociny graniczy z 4 gminami powiatu zawierciańskiego Kroczycami, Irządzami, Pilicą i Żarnowcem z gminą Lelów w powiecie częstochowskim, z dwoma gmina powiatu włoszczowskiego Moskorzewem i Seceminem oraz z gminą Słupia w powiecie jędrzejowskim.

Dogodne położenie miasta i gminy oraz jej naturalne i historyczne walory turystyczno – krajoznawcze stwarzają szansę na modernizację zatrudnienia i intensyfikację działań na rzecz rozwoju miasta i gminy.

Burmistrz Miasta

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.