Zabytki
Na terenie Miasta i Gminy Szczekociny zlokalizowane są liczne pomniki, zabytki i miejsca pamięci.
Pałac w Szczekocinach. Obiekt klasycystyczny II poł. XVIII w.
Najcenniejszym zabytkiem Szczekocin jest zespół pałacowy zbudowany w latach siedemdziesiątych XVIII w. z inicjatywy Franciszka i Urszuli Dembińskich. Jego budowniczym był Franciszek F. Nax.
Kościół pw. Św. Bartłomieja w Szczekocinach z I poł. XVII w. fot. Adam Trzcionka.
Równie cennym zabytkiem Szczekocin jest kościół parafialny pw. Św. Bartłomieja. Powstały około 1620 r. kościół został gruntownie przebudowany w stylu wczesnoklasycystycznym w roku 1780.
Figurka Św. Floriana na Placu Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach II poł. XVIII w.
Dembińscy ufundowali również figurkę barokową Św. Floriana na placu Tadeusza Kościuszki z pięknym kartuszem z monogramem Franciszka Dembińskiego z datą 1762r.
Na placu Tadeusza Kościuszki stoi ufundowany przez społeczeństwo Szczekocin w roku 1917 Pomnik Tadeusza Kościuszki. Pomnik został zniszczony w czasie okupacji hitlerowskiej. Powrócił na cokół w 1945 r.
Kopiec Grochowskiego(Kosynierów) - zbiorowa mogiła polskich żołnierzy Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r. na polach wsi Wywła, na granicy trzech zaprzyjaźnionych gmin: Szczekociny, Moskorzew i Słupia Jędrzejowska - uporządkowany w 190 rocznicę bitwy, 6 czerwca 1984 r.
Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Przyłęku Szlacheckim z II poł. XVIII w.
Z obiektów sakralnych gminy Szczekociny na uwagę zasługują: poźnobarokowy kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Przyłęku Szlacheckim z II poł. XVIII w. ufundowany przez Justynę z Raczyńskich Moszczyńską.
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, którego początki sięgają XIV wieku; jednonawowy kościół pw. Św. Marii Magdaleny w Rokitnie.
Kościół pw. Św. Marii Magdaleny w Rokitnie