Logo Gmina Szczekociny

Spływ kajakowy

Spływ kajakowy

     Szczekociny to miejsce o nieograniczonych możliwościach wypoczynkowych. Tu znajdą spokój zwolennicy odpoczynku biernego, a turyści preferujący aktywne formy spędzania wolnego czasu - ogromne możliwości działania. Jednym słowem, dla każdego coś miłego. Niezmierzone przestrzenie lasów znajdujących się w samym mieście i jego okolicy oraz liczne stawy, stanowią raj dla grzybiarzy i wędkarzy. Niesłychanie atrakcyjne ścieżki leśne, wokół szczekocińskich stawów, biegnące wśród dzikiej przyrody, stwarzają doskonałe warunki do spacerów i wycieczek rowerowych. Otacza miasto różnorodność miejsc przystosowanych do wypoczynku, stwarzając możliwości uprawiania sportów i rekreacji wodnej a szczególną atrakcją dla turystów w tej dziedzinie są spływy kajakowe.

Przez teren Gminy Szczekociny płynie jedna z najpiękniejszych rzek - Pilica. Tworzy ona malowniczą dolinę. Jest pięknym i urozmaiconym nizinnym szlakiem wodnym. Znalezienie miejsca na biwak nie sprawia żadnych trudności. Ludzie mieszkający nad nią są gościnni i życzliwi.

Pilica jest najdłuższym lewym dopływem Wisły. Jej długość wynosząca 319 km plasuje ją na 8 miejscu wśród rzek polskich. Wypływa z kilku źródeł krasowych koło miasteczka Pilica na wysokości 350m.n.p.m , a wpada do Wisły na wysokości 96m.n.p.m koło wsi także o nazwie Pilica. Rzeka meandruje wśród skał, piasków, bagien, rozległych łąk i lasów Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej; Wyżyny Małopolskiej i Niziny Mazowieckiej. W górnym biegu płynie przez tereny gmin: Pilicy, Żarnowca, Szczekocin i Koniecpola.

Dla kajaka dostępna jest przy normalnym stanie wody od Szczekocin. Jest pięknym i urozmaiconym nizinnym szlakiem wodnym. Znalezienie miejsca na biwak nie sprawia żadnych trudności. Ludzie mieszkający nad nią są gościnni i życzliwi. Okolica atrakcyjna pod względem krajobrazowym jak i krajoznawczym. Czysta woda zachęca do kąpieli. Spadek na szlaku wynosi od 0,8‰ poniżej Szczekocin do 0,5‰ na odcinku z Koniecpola do ujścia. Średni przepływ od 1,8 m3/s w Szczekocinach do 50 m3/s u ujścia.

Wodowanie zaczynamy koło Zespołu Pałacowego z XVIII w. przy moście. W miejscu wodowania Pilica toczy bardzo zimną wodę uregulowanym korytem szerokości ponad 5 m. Pokonujemy most, za nim próg betonowy. Dopływamy do młyna. Tutaj musimy przenieść kajaki, w tym celu wybudowano pomost. Po przebyciu tego uciążliwego odcinka możemy płynąć spokojnie szpalerem drzew wśród łąk, czasami przez las. Docieramy do Młyna w Przyłęku,a następnie dopływamy do spalonego młyna przy wiadukcie kolejowym w miejscowości Przyłęk - Łąkietka, gdzie kończy się spływ.

Spływ kajakowy organizowany jest od 2006 roku. Zakupiono bowiem 10 kajaków, które zostały przekazane Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczekocinach organizującej w/w spływy. Strażacy oczyścili rzekę ze znajdujących się w wodzie niebezpiecznych przedmiotów, dzięki czemu możliwa jest realizacja spływu od Szczekocin do m. Przełyk - Łąkietka. Spływ trwa około 4 godzin, a cena w br. wynosi 65 zł od kajaka (dwuosobowego).

Wszystkich chętnych zapraszamy do przeżycia miłych i niezapomnianych wrażeń płynąc rzeką Pilicą.

 

Szczegółowe informacje pod nr tel. 731898417.

 

REGULAMIN SPŁYWU :

Regulamin spływu Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczekocinach

UMOWA WYPOŻYCZENIA KAJAKÓW:

Umowa wypożyczenia kajaków

Burmistrz Miasta

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.