Logo Gmina Szczekociny

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic


Powstanie SMHSiO

Stowarzyszenie, jako klub, forum dyskusyjne, było od zawsze w naszych kręgach koleżeńsko-przyjacielskich. Pomysł, który się zrodził, czyli album zdjęciowy „Ocalić od zapomnienia –Szczekociny na starej fotografii”, wymógł na nas sformalizowanie naszych działań, a efektem tego było uzyskanie osobowości prawnej w dniu 01.02.2012r. i zarejestrowanie SMHSiO w Sądzie Rejonowym w Częstochowie.

 

Cele stowarzyszenia

Głównym celem stowarzyszenia jest badanie historii Szczekocin i okolic oraz promocja miejscowości, a także podnoszenie wśród społeczności lokalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej wiedzy o przeszłości Szczekocin i okolic i budowanie tożsamości z małą ojczyzną. Współpracujemy z naukowcami, historykami, regionalistami z całego kraju i nie tylko. Wielu członków i sympatyków związanych ze Szczekocinami, poprzez pochodzenie lub sympatię, mieszka poza granicami kraju (Kanada, Stany Zjednoczone, Irlandia, Izrael, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Australia).

 

Zarząd Stowarzyszenia tworzą:

Marek Gradoń – prezes zarządu
Jacek Małecki – wiceprezes
Jacek Mazanek – członek

 

Stowarzyszenie działa poprzez:

1.Poszukiwanie i gromadzenie pamiątek, przedmiotów i informacji o charakterze historycznym.

2. Organizowanie wystaw, sympozjów, sesji popularno-naukowych oraz wycieczek i rajdów.

3. Wydawanie własnych publikacji oraz współpraca z publikatorami w zakresie propagowania wiedzy o przeszłości Szczekocin i okolic.

4.Promowanie historii wśród młodzieży.

 

Sukcesy

Realizując swoje cele statutowe SMHSiO wydało album fotograficzny ”Ocalić od zapomnienia-Szczekociny na starej fotografii”. Stowarzyszenie wydało pocztówkę promująca album i stare Szczekociny, oraz kalendarz zawierający stare fotografie. Nasi członkowie biorą czynny udział w różnych przedsięwzięciach i tak np. podczas spotkania zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę i Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu pani Darii Janus na temat pałacu i jego mieszkańców. Wykład dr Lecha Frączka przeniósł widzów po raz kolejny w odległe czasy naszych przodków, ukazując losy demograficzne rodzin szczekocińskich na przełomie XIX i XX wieku. Spotkanie zostało zakończone pokazem multimedialnym „ Szczekociny na starej fotografii”. Prezentacja wywołała wiele wspomnień, emocji i dyskusji wśród uczestników. Zdjęcia do pokazu zgromadził i udostępnił Marek Gradoń. Stworzenie strony na facebook’u Historia Szczekocin, było świetnym pomysłem, który ma coraz większe rzesze zwolenników, miłośników historii Szczekocin, w dużej mierze młodych ludzi.

 

Problemy

Stowarzyszenie powstało po to, by poruszać się w obszarze problemów i trudności – jest to pasja, a zarazem ciągła nauka.

 

Współpraca z innymi organizacjami

Samorząd nam nie przeszkadza i deklaruje wszelaką pomoc w naszej działalności. Współpraca z innymi organizacjami układa się wzorowo, czego przykładem mogą być wspólne imprezy z Biblioteką Publiczną, współdziałanie z MGOKiS oraz współpraca, wymiana myśli i doświadczeń z Towarzystwem Kulturalnym im. T. Kościuszki i poszczególnymi jego członkami, co zaowocowało organizowaniem wspólnej sesji na temat 150 rocznicy powstania styczniowego.

 

Udział młodzieży w Stowarzyszeniu

Udział młodzieży jest umiarkowany, ale wielu młodych ludzi interesuje się naszą działalnością na facebook’u , włączyli się oni również w zbieranie zdjęć do albumu i do galerii na fb HS. Dużą aktywność przejawiają natomiast młodzi historycy, profesorowie, doktorzy, doktoranci, magistrowie. Dzięki nim nasza działalność nabrała profesjonalnego kształtu.

Burmistrz Miasta

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.