Logo Gmina Szczekociny

„Utworzenie Żłobka w Szczekocinach” w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wielu do lat 3 „Maluch+” 2019

Resortowy program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+” 2021

Celem Programu jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki, a także podwyższenie standardów opieki. Wzrost dostępności miejsc opieki przyczynia się nie tylko do zwiększenia odsetka dzieci objętych opieką, ale także umożliwia łączenie życia zawodowego z rodzinnym i pozwala na zwiększenie zatrudnienia, zwłaszcza kobiet. Program, by wzmocnić działania w obszarze rynku pracy, będzie dodatkowo finansowany ze środków Funduszu Pracy, uwzględniając sytuację na lokalnym rynku pracy, a przy rozdysponowywaniu tych środków preferencyjnie będą mogły być traktowane oferty z powiatów o stopie bezrobocia przekraczającej 150% przeciętnej w kraju. Środki te umożliwią aktywizację zawodową rodziców, w szczególności będących osobami bezrobotnymi, które dotychczas nie mogły podjąć pracy ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad dziećmi do lat 3, wiążącą się m.in. z brakiem dostępu terytorialnego i finansowego do instytucji opieki. Dodatkowo, rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 pozytywnie wpłynie na wzrost zatrudnienia – w tworzonych instytucjach konieczne będzie zatrudnienie opiekunów i pozostałej kadry. Przedsięwzięcia te stanowią element aktywnej polityki rodzinnej, na którą wskazuje Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) przyjęta uchwałą nr 8 Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie przyjęcia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) (M.P. poz. 260), jako jedno z działań sprzyjających zwiększeniu spójności społecznej (filar Społeczny i zrównoważonego rozwoju kraju „Człowiek jest najważniejszy”). Wpisują się również w projekt zaktualizowanej Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) (cel szczegółowy 4: Redukcja ubóstwa i wykluczenia społecznego oraz poprawa dostępu do usług świadczonych w odpowiedzi na wyzwania demograficzne).

 

Żłobek został utworzony na parterze budynku Przedszkola w Szczekocinach, przy ul. Jana Pawła II 3. Przedszkole i żłobek będą korzystały z zaplecza kuchennego, magazynowego oraz kotłowni, tworząc spójny obiekt.

Żłobek w budynku Przedszkola jest idealnym rozwiązaniem dla rodzin posiadających dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym - umożliwia oddanie dzieci do dwóch placówek w jednym miejscu.

Utworzenie żłobka umożliwi rodzicom dzieci w wieku do lat 3 powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub podjęcie pracy przez bezrobotnych rodziców (brak miejsca opieki dla dziecka do 3 lat jest jednym z kluczowych czynników uniemożliwiających podjęcie pracy).

W ramach inwestycji nastąpiła całkowita zmiana istniejącego programu funkcjonalnego części budynku przedszkola na żłobek.

 

Zestawienie pomieszczeń powstałych po przebudowie parteru budynku Przedszkola na żłobek:

- sala zabaw dla dzieci o pow. 28,86 m2 z wydzieloną częścią do spożywania posiłków oraz zapleczem technicznym o pow. 1,50 m2,

- sypialnia o pow. 14,70 m2,

- wiatrołap o pow. 2,51 m2,

- wózkownia – 1,41 m2,

- korytarz – 16,40 m2,

- szatnia – 3,84 m2,

- aneks socjalny  – 1,47 m2,

- WC dla dzieci i personelu – 5,84 m2,

- gabinet – 3,90 m2.

Szacowana powierzchnia użytkowa żłobka będzie wynosić ok. 80 m2.

Kubatura netto – ok. 241 m3.

 

W ramach zadania zakupiono kompleksowe wyposażenie wnętrz żłobka oraz pomoce do prowadzenia zajęć.

Żłobek jest przystosowany na przyjęcie 10 dzieci w wieku do lat 3, które w komfortowych warunkach będą mogły być otoczone opieką.

Uczęszczanie do żłobka powoduje, że dziecko w grupie innych maluchów szybciej uczy się nawiązywać przyjaźnie, dzielić i radzić sobie z problemami. Obserwacja i naśladowanie rówieśników pozwala dziecku na zdobywanie nowych umiejętności, pewności siebie, samodzielności i niezależności. Dzieci uczęszczające do żłobka szybciej adoptują się w przedszkolu. Korzyści dla dzieci, ich rozwoju, zdobywania umiejętności społecznych – będą bardzo znaczące.

 

Wartość zadania 402 878,45 zł

Dofinansowanie ze środków Funduszu Pracy 300 000 zł

 

Autor zdjęcia: Adrian Dub

 

Burmistrz Miasta

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.