Logo Gmina Szczekociny

News

News zdjęcie id 530

Kolejny krok w lepszą przyszłość

12.10.2017

Kolejny krok w lepszą przyszłość

„Zagraniczna mobilność krokiem w lepszą przyszłość” to już kolejny projekt realizowany przez Zespół Szkół w Szczekocinach we współpracy z zagranicą. Tym razem partnerem szkoły jest organizacja YouNet z Bolonii. Realizacja projektu przypada na okres 01.08.2017 - 31.07.2018 a działania są dofinansowane przez Unię Europejską, w 100 % ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Dofinansowanie projektu wynosi 269 423,25 PLN.

„Zagraniczna mobilność krokiem w lepszą przyszłość” to projekt skierowany do 24 naszych uczniów, kształcących się w kierunkach operator obrabiarek skrawających, mechanik pojazdów samochodowych i fryzjer. Uczniowie ci wyjadą na staże do Włoch w marcu 2018 r. Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu aktywności zawodowej młodych osób poprzez udział w  stażach w zagranicznych przedsiębiorstwach. Ponadto projekt wpłynie na wzrost kompetencji zawodowych uczestników oraz kompetencji językowych, społecznych, osobistych i organizacyjnych. Umożliwi uczniom zdobycie doświadczenia zawodowego na konkurencyjnym rynku pracy oraz poznanie zasad funkcjonowania europejskich przedsiębiorstw. Założeniem projektu jest też podniesienie motywacji młodych osób, ich usamodzielnienia i poczucia własnej wartości oraz podniesienie znajomości innych kultur i wartości europejskich. Wszystko to ma przyczynić się do zwiększenia szans uczniów na zatrudnienie w przyszłości.

Projekt realizowany we współpracy zagranicznej przyniesie też korzyści organizacjom partnerskim, takie jak: poprawa jakości kształcenia zawodowego, zwiększenie świadomości międzykulturowej pracowników, wzrost kompetencji kadry (językowych, organizacyjnych), wzrost prestiżu szkoły oraz partnera. Ponadto przyczyni się do ugruntowania nowych kontaktów i zdobycia nowych doświadczeń, a także do zwiększenia mobilności zawodowej.

Organizacją pobytu uczniów we Włoszech zajmie się nasz partner – firma YouNet z Bolonii. Przed wyjazdem do Włoch z każdym uczniem zostanie podpisana umowa oraz porozumienie o programie zajęć. Nabyte podczas staży kompetencje zostaną potwierdzone przez uznawane w Europie dokumenty ECVET, Europass Mobilność oraz certyfikaty krajowe wystawione przez organizację przyjmującą oraz szkołę.

Wyjazdy zostaną poprzedzone dodatkowymi zajęciami przygotowawczymi w szkole. Uczniowie odbędą zajęcia kulturowe przygotowujące ich na realia funkcjonowania we Włoszech i w miejscu pobytu, tj. w akademiku w Parmie. Podczas zajęć dowiedzą się na jaką intensywność pracy się przygotować, jak będzie wyglądał ich rozkład dnia i program zajęć, jaki jest regulamin akademika. Pedagog przeprowadzi dla uczniów warsztaty podnoszenia kompetencji osobistych i społecznych. Lektorzy przeprowadzą zajęcia z języka angielskiego i włoskiego. Zakupimy dla uczniów odzież roboczą wymaganą przez organizatora staży.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki do Mediolanu i Wenecji oraz przejazdy lokalne we Włoszech zostaną pokryte z budżetu projektu.

Burmistrz Miasta

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.