Logo Gmina Szczekociny

News

News zdjęcie id 622

Światowy Dzień bez Papierosa

24.05.2018

Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny informuje, iż 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. Zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia święto zwraca uwagę na zagrożenia związane z używaniem tytoniu. Tematem przewodnim Światowego Dnia Bez Tytoniu 2018 jest „Tytoń i choroby serca”.

Palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia
(m. in. chorób naczyń wieńcowych, naczyń obwodowych, naczyń mózgowych i tętniaka aorty). Dym tytoniowy zawiera w swoim składzie wiele substancji o szkodliwym działaniu na układ krążenia, dlatego palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i nagłej śmierci sercowej. Szacuje się, że ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się niemal o połowę. Palacze są także obarczeni znacznie większym ryzykiem wystąpienia tętniaka aorty brzusznej i miażdżycy tętnic obwodowych. Palenie jest również przyczyną niedokrwiennych i krwotocznych udarów mózgu oraz powoduje wzrost ryzyka wystąpienia demencji (otępienia naczyniopochodnego).

Dlatego rzucenie palenia jest najważniejszym zaleceniem zdrowotnym. W trosce o serce należy pamiętać, że nie ma „bezpiecznej ‘’ ilości wypalanych papierosów. Już wypalanie kilku sztuk dziennie powoduje wzrost ryzyka  zachorowania na choroby układu krążenia. Odstawienie papierosów zawsze jest korzystne dla zdrowia. Badania IMPACT dla Anglii
i Walii w latach 1981 – 2000 wykazały, że rzucenie palenia doprowadziło do czterokrotnie wyższej redukcji umieralności z powodu chorób krążenia niż redukcja cholesterolu i redukcja podwyższonego ciśnienia krwi.

 

 

ŹRÓDŁO: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej curie zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów

Burmistrz Miasta

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.