Logo Gmina Szczekociny

News

News zdjęcie id 913

202 rocznica śmierci generała Tadeusza Kościuszki

16.10.2019

Z okazji 202 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki - Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, Towarzystwo Kulturalne im. Tadeusza Kościuszki
w Szczekocinach zorganizowało spotkanie, które odbyło się 15 października br. o godz. 10:30 w Szczekocinach pod pomnikiem Generała.

Pod pomnikiem zebrały się delegacje:

-  Urzędu Miasta i Gminy Szczekociny

- Towarzystwa Kulturalnego im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach

- Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Szczekocinach

- Przedstawicieli mieszkańców Szczekocin

- Szkoły Podstawowej r 1 im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach

- Społecznej Szkoły Podstawowej im. 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego
w Szczekocinach

- Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Szczekocinach

- Szkoły Podstawowej  im. Jana Pawła II w Rokitnie

Prezes Towarzystwa Kulturalnego im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach Pan Czesław Orliński wspólnie z Dyrektorem Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu
w Szczekocinach - Panem Przemysławem Baranowskim, uroczyście rozpoczęli spotkanie oraz zaprosili poszczególne delegacje do zapalenia symbolicznego znicza upamiętniającego śmierć generała Tadeusza Kościuszki. Pan Czesław Orliński w skrócie przedstawił historię, która związała Generała z naszą miejscowością oraz zachęcał wszystkich zebranych do ciągłego pogłębiania wiedzy w tym obszarze historii naszej miejscowości.  

Następnie 16 października 2019 roku w bibliotece Zespołu Szkół w Szczekocinach zostały zaprezentowane nieznane dotąd szkice i obrazy dotyczące bitwy Tadeusza Kościuszki pod Szczekocinami. Podczas prezentacji obrazów Pan Czesław Orliński przedstawił kilka najważniejszych informacji z życia Tadeusza Kościuszki oraz szczegóły związane z bitwą pod Szczekocinami. Następnie Pan Andrzej Orliński wspomniał o tym, jak ważna jest nauka historii. Zachęcał uczniów do czynnego udziału w wydarzeniach kulturowo-historycznych oraz do pogłębiania wiedzy historycznej za pomocą ogólnie dostępnych archiwów i źródeł wiedzy. Następnie przedstawił kilka nieznanych dotąd ciekawostek związanych ze Szczekocinami oraz Tadeuszem Kościuszką.

W imieniu Organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim delegacjom oraz zgromadzonym osobom za obecność.

Burmistrz Miasta

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.